2019. október 24., csütörtök

Elhivatottság, céltudatosság, otthonszeretet – Miska étterem, Kisiratos




A Miska étterem története olyan, mint egy Kárpát-medencei tanmese. Elindul a szakácsmesterséget élethivatásnak választó legény világot látni, szakmát tanul, majd kellő professzionális felvérzettséggel hazatér és éttermet nyit szülőfalujában.
Kisiratos ötszáz éves múltra visszatekintő 1600 lelkes község, Aradtól fél órányi autózásra. Lakosságának elsöprő többsége ma is magyar. Sokan akkor szerezhettek tudomást létezéséről, amikor Borbás Marcsi, a „Gasztroangyal”, aradi turnéjának keretében bemutatta a kisiratosi savanyalevest és a közösségi kemencés kenyérsütést.
Itt nyitott éttermet Misik Endre évtizedes távollét után Miska néven. Egy felújított parasztházban rendkívüli ízléssel alakította ki vendéglőjét. Mindenfelé rusztikus, a régi falusi élethez köthető tárgyak, szemet gyönyörködtető, saját márkás kerámiák. Nyáron hangulatos, szúnyoghálóval védett teraszt működtetnek. Minden frissen készül, ezért az étlap jól átgondolt, összefogott, s nem meglepő módon a magyar konyha népszerű ételeire épít.
Misik Endrét egy kimagaslóan jó élményt adó estebéd után kérdeztük szakmai múltjáról, kedvenc ételeiről, példaképeiről és terveiről.

Mikor határoztad el, hogy szakács leszel? Mi vonzott ebben a szakmában?

1996-ban érettségiztem és nem tudtam merre induljak, amikor az akkori magyar tanárommal, Pávai Gyulával beszélgettem és az ő tanácsára mentem a békéscsabai szakközépiskolába szakács szakmát tanulni. Már a középiskolás évek alatt is szerettem főzni, ezt gyakorolhattam is, mivel albérletben laktam, azonban mikor másoknak főzhettem, azt még jobban élveztem.

Úgy tudom, hogy a pécskai Tavernában is dolgoztál? Előtte hol fordultál még meg? Hol szerezted meg az alapismereteket? Volt-e szakács a családban?

Már a békéscsabai tanulmányaim alatt dolgoztam a szabadkígyósi Vadász panzióban, ahol nagyon sokat tanultam, megnősültem, így Battonyára kerültem, ahol más lehetőség nem volt, így a napközi otthon konyháján főztem. Mivel több volt a szabadidőm, mint a vendéglátásban, elvégeztem a szegedi tanárképző pedagógia szakát és így taníthattam a battonyai Mikes Kelemen Gimnázium és Szakközépiskolában ételkészítést és élelmiszer-ismereteket. Közben Kisiratoson édesapámék garázsát pizzázóvá alakítottam, ami 7 évig szezonban nagyon szépen működött, majd elcsábítottak a battonyai strandfürdőbe, ahol melegkonyhás gyorsétkezdét működtettem, de valahogy mindig az étterem felé vonzódtam, azt tartottam az igazi vendéglátásnak. 2012-ben a pécskai Tavernában kezdtem el dolgozni, közben újítgattam a kisiratosi kis parasztházunkat, ahol ez év májusában megnyitottam a Miskát.


Szakképzett szakács vagy vendéglátós nem volt a családunkban, de apai nagytatám, anyai nagymamám is nagyon jól főzött, édesapám mind a mai napig szeretettel és élvezettel főz mind a családnak, mind falunapkor vagy bármilyen más alkalommal, mikor hívják, hogy megcsillogtassa a tudását.

Az étterem dekorációjából kitűnik, hogy vonzódsz a magyar népi kultúrához. Ez gyermekkorból hozott családi tradíció vagy a későbbi szocializáció eredménye?

Partiumi magyarként, kisiratosiként természetes, hogy a magyar népi kultúrában élek és gyermekkorom óta vonzódom hozzá.

Kisiratosnak van-e sajátlagos gasztronómiai hagyománya vagy beleolvad a szegedi – alföldi tradícióba az, ahogyan itt főznek?

Kisiratos gasztronómiája beleolvad a szegedi tradícióba, hiszen a kisiratosiak szegedi dohánytermesztők leszármazottai, de azért a lakodalmi „savanyaleves” helyi specialitásnak számít.

Mi a véleményed napjaink fő tendenciájáról, amikor hagyományos ételeket új köntösbe öltöztetve, átértelmezve tesznek az asztalra a szakma legjobbjai?

Vannak nagyon jó ötletek a modern gasztronómiában, sokszor próbálkozom én is velük, de a hagyományos, bevált ízek és technológiák az irányadóak számomra. Az alapanyag a legfontosabb kérdés és annak a tisztelete.

Mi a kedvenc ételed?

Legjobban a pörkölteket szeretem, mondhatni bármilyen alapanyagból. A lista első helyezettje persze a marha, utána jön a köröm- s a pacalpörkölt. Nagyon szeretem a kemencében készült sülteket, legyen az bárány, kacsa vagy liba. S ne felejtsük a  birkahússal készült gulyáslevest is, ami inkább „juhászleves” kellene legyen, ha a nevét szigorúan vesszük, de gulyásként ivódott be a közhasználatba. Ma már sokfelé készítenek sertésgulyást és birkagulyást erőltetett névváltoztatás nélkül.

S mit esznek legszívesebben a vendégeid, melyek az étlap slágerételei?

A halászlé viszi a prímet, de igen kedvelt a gulyásleves is, továbbá a harcsaételek.

Ha nem vezethetnél magyar vendéglőt, akkor melyik az az etnikai konyha, ami a legközelebb áll Hozzád?

Az olasz. Nem kis mértékben az olaszországi élmények hatására, de az is szerepet játszott az olasz konyha iránti vonzódásom kialakulásában, hogy együtt dolgoztam egy kollegával Pécska népszerű, Taverna nevű éttermében, aki nyáron Olaszországban szakácskodott, télen Pécskán. Tőle sokat tanultam az olasz gasztronómia mélységeiről. Sokan azt hiszik, az olasz konyha nem más, mint pasta és pizza, holott ez messze nem így van.

Melyek a kedvenc boraid és bortermelőid?

Balla Géza a kedvenc bortermelőm, az ő termékskálájáról a vörösborokat kedvelem leginkább, a Kadarkát, a Fekete Leánykát, a Cabernet-ket. Ne feledjük, hogy a történelmi Magyarország első számú vörösboros borvidéke, ahol egyébként már Szent István korában is termesztettek szőlőt, Ménes volt. Balla Géza kivételes érzékkel faggatja a borvidék dűlőit, jól választja meg, hogy hol mit termesszen. A Sziklabor sorozata révén pincészete felveszi a versenyt a legjobb villányi és szekszárdi birtokokkal.

Van-e szakmai példaképed?

Igen. Sógorom, Fodor Krisztián, mesterszakács. Makón dolgozik. Tehetséges, kreatív, kitartó, szorgalmas, céltudatos.

Mely éttermek hatottak Rád a leginspiratívabban?

Gyulán a Patrióta nevű séfétterem, amit egy házaspár vezet, a férj a konyhán dolgozik, a felesége a vendégtérben. Ők a legjobb értelemben képviselik egyszerre a hagyományt és az evolúciót. 
(A Patrióta beltere)
Hasonló a filozófiája a Hargita Kisvendéglőnek Békéscsabán, 
valamint a tavalyelőtt újraindult Veszely csárdának. 
A hagyományos vonalat a Birka csárda képviseli a régióban, külön értékelendő, hogy saját maguk által tenyésztett állatokat dolgoznak fel.

Mindenevő vagy?

Igen, bármilyen emberi fogyasztásra szánt ételt megeszem. Gyermekkoromban volt pár dolog, amit nem ettem meg, például a birkaételeket s furcsamód a nyers paradicsomot. Mára ezek is kedvelt ételeim lettek.

Évek óta főzöl barátoknak, ismerősöknek Kisiratoson karácsonyi halászlevet, amit a helyi katolikus plébános megszentel. Mi adta erre az ihletet és mikor?

Nagyjából öt éve annak, hogy hallottam a húgomtól, aki a szegedi püspökségen dolgozik, hogy Karácsonykor szentelt halászlevet ajándékoz a Püspök úr. Első évben én is karácsonyi ajándékként főztem és szenteltettem meg a halászlevet, a családomnak, barátaimnak, mára már nőtt az igény és a mennyiség is!

Ha már a halászlénál vagyunk a Te tiszai, passzírozott halászlevet készítesz.  Próbálkoztál már a bajaival is?

Próbálkoztam bajaival is, de nekem a szegedi passzírozott halászlé az igazi, amit édesapámtól tanult módon, pici finomításokkal készítek.

Milyen fogadtatása volt az egy hónapja megnyílt éttermednek?

Számomra is meglepő módon már volt teltházam, vannak visszatérő aradi, kürtösi, nagyiratosi, szentpáli vendégeim, a kisiratosiak mellett. Mind a mai napig alakítom, csiszolom, formálom az étlapot, hogy a vendégeimnek a legjobb tudásom szerint a legtöbbet nyújthassam.

Hol képzeled el a szakmai jövődet? Vannak-e nagyra törő terveid, vagy megelégszel azzal, ha sikerrel tudod hosszú távon üzemeltetni a most megnyílt éttermedet?

Nekem ez az étterem volt a gyermekkori álmom, ezt szeretném hosszú távon működtetni és persze mellette a családommal is minél több időt tölteni.

Dorozsmai Endre



A szöveg az Erdélyi Napló számára készült.

2019. október 23., szerda

Várkonyi Bisztró (Gyula, Kossuth Lajos utca 14.)


Gyula egyike azon magyar településeinknek, melyek esetében egy paraszthajszálon múlott, hogy nem kerültek román fennhatóság alá. A rendkívül hangulatos fürdőváros három legjobb étterme a Patrióta, a Várkonyi Bisztró valamint a „Géza konyhája” névre hallgató egység.
A Várkonyi bisztróban nem sokkal nyitás után voltunk először, meglátogattuk pár éve újra, majd a minap ismét.
A kiszolgálás remek, a pincérek kommunikatívak, kedvesek, gyorsak és segítőkészek.
Ami a konyhát illeti, jó érzés egyértelmű fejlődéssel találkozni az ételek elgondolásában, megvalósításában és tálalásában egyaránt.
A Várkonyi bisztró klasszikus magyar és nemzetközi konyhát visz, az étlapon jól megfér a napraforgó-pesto-val kínált vargánya-krémleves az alföldi gulyáslevessel, a BBQ sertésoldalas a brassói aprópecsenyével.
Az asztalon élő virág, borsdaráló, az olívaolaj Bertolli.
A sörválaszték kommersz, de vannak jó boraik és igényes pálinkáik. A limonádét tisztességesen készítették el.
Öten ültünk le egy asztal köré, mindenki mást rendelt. A tyúkhúsleves korrekt volt, házias,
a lazactatárban (melynek adagja elmaradt a többi ételétől) volt füstölt lazac is, ebben a műfajban volt szerencsénk sokkal meggyőzőbb variánsokhoz.
A ráknyársban a LIDL mirelitáruját véltük felfedezni, egyébként friss volt, jól készítették el.
Ettünk még roston sült süllőfilét, házi csicsóka-gnocchival, citromos fűszeres műfajmártással, ami finom volt, bár a gnocchi lehetett volna könnyedebb.
Jó volt a parmazánkéregben sült csirkemell, amihez édesburgonyapürét adtak, utóbbi nem volt teljesen meggyőző.
Ezek után hadd szóljak a legjobban sikerült tányérokról. Nagyon meg voltunk elégedve a napi ajánlatban szereplő pándi aszaltmeggyes cékla-krémlevessel, amit pirított kecskesajt-kockákkal tálaltak. Ízre, állagra, megjelenésre egyaránt megnyerő alkotás volt, a maga nemében kifogástalan.
Másik virtuóz tálalású kiemelkedő ételünket is a napi ajánlatból választottuk: serpenyőben sült nyúlpecsenye zöldséges vadas krémmártással és szalvétagombóccal. A hús kívül pörzses, belül szaftos volt, a mártás kifogástalan, selymes, ízes, a gombóc pedig korrekt.
Végül a desszertfront – főként az újragondolt Rákóczi túrós, de remek volt a csokifelfújt, szépen tálalták az ízletes citromtortát is, utóbb sajnos megrepedt, ez rontott az összhatáson - olyannyira lenyűgözte kis társaságunkat, hogy arra gyanakodtunk, hogy külön pastry-séfjük van.


Mint megtudtuk, a kiváló édességek is Percze István konyhafőnök kreativitását dicsérik.
Mindezek után aligha lesz meglepő, ha a Gyulára látogatóknak jó szívvel ajánlom a helyet.

Dorozsmai Endre

A szöveg rövidített változatát a Demokratának küldtem el.

2019. október 22., kedd

Bartók – Reggel. Délben. Este. (Bartók Béla út 9.)



A Bartók Béla útnak a Móricz Zsigmond körtértől a Szent Gellért térig tartó szakasza már egy évtizede vibráló része a Fővárosnak gasztronómiai szempontból, az utóbbi évben azonban egyik izgalmas, igényes hely nyílik másik után. Ezek közé tartozik a Bartók, mely a már befutott, hasonló műfajban utazó Bélától nem messze nyitotta meg kapuit. Mindkét helynek erénye, hogy kiváló borokat és söröket kínál, remek a dizájn, jó kiszolgálás. 

Számomra kulináris szempontból a „Bartók – Reggel. Délben. Este.” volt a meggyőzőbb.
Mint neve is mutatja, kínálnak színvonalas reggeliket, hideg és meleg szendvicseket, tojásételeket (beleértve a legendás Egg Benedictet) továbbá az utóbbi időben divatossá vált „bowl”-okat.
Az italkínálat érdekessége, hogy nagyipari és „kraft” minőségű kézműves söröket egyaránt tartanak csapon. Közel két tucat bort mérnek ki decire a legjobb magyar nedűk közül. Az is eleve bizalomgerjesztő, hogy a Konyári pince fehér és vörös Fecskéje a ház bora.
A déli illetve esti ételkínálat összefogott, lényegre törő. „Bar-food” a marhapofától a BBQ oldalason át a székely káposztáig, bowlok valamint tapasok: fokhagymás chilis rák, sült kecskesajt s még sorolhatnám.
Ebből a sorból kértünk rosé kacsamellet gyömbéres körtével, ami salátaágyon érkezett és kitűnőnek bizonyult 
valamint vegyes gombát vaslapon sütve, amihez kevertek vargányát is. 
Ezt díjaztunk. Itt tisztes előétel adagot adnak baráti áron a tapas műfajban s nem szimbolikus kóstoló-mennyiséget. A Káli Kövek pincészet Olaszrizlingjét valamint a Kreinbacher pince Juhfarkját ittuk hozzá, de nem tudtunk ellenállni a csapolt Távoli Galaxisnak sem.
Remek hely a Bartók, jó szívvel ajánljuk mindenkinek, aki sörben, borban, ételekben az egyediséget, a személyességet és a minőséget keresi.

Dorozsmai Endre

A szöveg a Demokrata számára készült.

2019. október 10., csütörtök

Budapest 100 legjobb sörözője




A minap úgy döntöttem, sörözők után kutatva, hogy összeírom a kedvenc fővárosi sörözőimet. Ötvenig meg sem álltam. Miután mindent leírtam, ami hirtelen eszembe jutott, átnéztem a jegyzeteimet, keresgéltem a google-on, s még hozzáírtam ötvenet, melyek közül 94-ben jártam. Ezek mind jó szívvel ajánlható sörözők.
A sorrendiség részben objektív, részben szubjektív. Objektív a sörcsapok száma, szubjektív az atmoszféra megítélése. Nyilván nyom a latban az is, ha minőségi a konyha, de egy söröző-listán nem lehet ez meghatározó szempont. Az ár-érték arány és a kiszolgálás is releváns.
Értelemszerűen nem jöttek számításba a tömegsöröket kínáló egységek. Kicsit fájó szívvel, de ide sorolom az ír és angol pubokat is. Az első 50-60 hely kiváló, csak a rend kedvéért állítottam sorba. Ugyanakkor mind a száz jó szívvel ajánlható.
Ha az a kérdés, hogy hol lehet a legolcsóbban a legtöbb izgalmas sört kóstolni Budapesten, akkor a Beerselection a válasz, mely azért nem került a lista élére, mert nincs söröző hangulata.
Ha lesz időm, írok róluk részletesen is, egyelőre itt a száz legjobb budapesti söröző listája, aki többre kíváncsi, a google mapsre támaszkodhat. Utcát ott adtam meg, ahol több egység is működik azonos néven.

Első húsz:
KEG Sörművház
Neked csak Dezső
Élesztő
Csak a jó sör
Hopaholic
Beerselection
Bölcső
Krak n town
Kandalló
First 2 (Madách)
First 1 (Dob u)
Bestia
Jónás
Gellért söröző
Wunder sörművek
Legfelső Beeróság
Jégkert
Brewdog
Hedon
Synthesis - Kispipa

Második húsz
Rízmajer (Blaha)
Különleges sörök boltja
Hunyadi Lakásbisztró
Macska
Léhűtő
Rízmajer, Csepel
Beerpoint
Ogre bácsi
Kifli és kocsma
Hetedik Lépcső
Monyó Grand
Monyó (Kálvin tér)
Neked csak 8
One beer
Labor – Szimpla
Ganz söröző
Szimpla kávézó
Edison
Beer Brothers
Guri grand (Rottenbiller)

Harmadik húsz
Tompa Angyal
Jurta kocsma
If Jazz Café
Öszvér
Pepin
Beer Company (Árpád fejedelem útja)
Beer Company (Gellért tér)
Pagony
Guri (Bethlen Gábor u)
Práter pub
B8
Hops
Matróz kocsma söntése (Bem rkp)
Pater Marcus belga söröző és étterem
Henri belga söröző és étterem
Mosselen belga söröző és étterem
Hrabal
Cech In, (Lázár utca)
Cech In, (Lónyay u)
Jaromir (Lőrinc pap tér)

Negyedik húsz
Jaromir (Márvány utca)
Jaromir (Csengery utca)
Pivohalle
Bohémia
Jaromir Dürer kert
Pivo and Bar
Pivo söröző (Hegedüs Gyula utca)
Dr. Blazej
Kék ló
Fekete Kutya
Yellow Zebra
Platós
Kaltenberg sörház és étterem
Legenda (Király utca)
Mr and Ms Columbo
Legenda (Veres Péter út)
Legenda (Kövirózsa utca)
Avar presszó
Snaps belga söröző (Király utca)
Lustamacska

Ötödik húsz
Clock pub (XI ker)
Bé terv
Kézműves Sörbár (Kazinczy 20)
Monarchia cseh söröző és étterem
Trio Lord étterem és cseh söröző
Kaledónia skót söröző és étterem
Katlan sörbár
Csíki söröző (Kertész utca)
Csíki söröző (József krt)
Dunaparti megálló
Epa söröző (Visegrádi út)
Nana cseh söröző
Szlovák söröző
Ahoj


+ 7 ahol még nem voltam, de minden info szerint benne van a százban, és nem a sor végén.
Fehér Nyúl Taproom, Soroksári út 101
Melon craft Bár
Kupak és dugó, Római part
Sörminta, Nánási út
Tücsök sörkert
Legenda, Vezér utca 50
Synthesis, Szlovák út

2019. október 6., vasárnap

Taumi (Kassa, Hlavna 37/68)



A távolkeleti, azon belül a japán konyha annak dacára hódít a világnak az európai kultúra által meghatározott részein, hogy ízharmóniái egészen mások, mint a mieink. Hogy titka az egészségesség, az újszerűség, az egzotikum, az umami-gazdagság, a fogások esztétikus tálalása, vagy netán mindezek együtt, ki tudja? Tény, hogy ma már Európának minden nagyobb (értsd: többszázezres lélekszámú) városában van szusi bár, jellemzően nem is egy, s az sem ritka, hogy távolkeleti fúziós éttermek is működjenek bennük, Kolozsvártól Stuttgarton át Göteborgig.
Nem kivétel a szabály alól Magyar Szentkorona szlovák fennhatóság alatt álló ékköve, Kassa sem, ahol a minap a Taumi nevű étteremben volt szerencsénk ebédelni. Itt a japán konyha dominál, de vannak vietnámi és thai fogásaik is. Az étterem a legendás Dóm közelében található, a város történelmi levegőjű központjában.

Rendeltünk egy pho levest, mert az ugyebár kihagyhatatlan, a jól ismert, vibráló ízharmóniát itt is hozták, bár a leves lehetett volna egy fokkal koncentráltabb. 
Második fogásunk egy érdekes és ízletes kompozíció volt, egy szépen tálalt, kiadós vegyes ízelítő. A kiváló főtt rizsre nyers zöldségszalmát halmoztak, majd mellé került a tempurázott valamint az alig hőkezelt, kvázi-nyers rák, tonhal- és lazac-szasimi, a nyers Szent Jakab kagyló pedig az építmény tetejére. 
Desszertképpen helyben készültnek tűnő fagylaltot ettünk mangókockákkal. 
Minderre 31.5 eurót fizettünk egy pohár borral és két ásványvízzel, ami tekintetbe véve az alapanyagok különlegességét igencsak korrekt díjszabás.
A beltér megnyerő, látványkonyhát működtetnek, ami felettébb dícséretes dolog, 

a kiszolgálás kedves.
Jó szívvel ajánljuk a helyet a távol-keleti konyha  minden rajongójának.

Dorozsmai Endre



A szöveg a Demokrata számára készült.

2019. október 5., szombat

Paprika csárda (Palics, Tópart, Vikend városrész)




A Paprika csárda egy rendkívül hangulatos aprócska vendéglátó egység a palicsi tóparton egy faházban berendezve. A beltérben régi használati tárgyak képezik a dekoráció jelentős részét, parazsas vasaló, rézmozsár. Olyan ügyesen rendezték be a helyet, hogy megbocsátjuk a giccses darabokat (nippek).




Az étlap egyszerűbb nem is lehetne. Lényegében, nem számítva a salátákat-köreteket ötféle ételt kínálnak: halászlét, sült harcsát, pontyot, pisztrángot és apróhalat. Friss alapanyagokkal dolgoznak és hagyományos, minden csavar nélküli technológiákkal.
A pisztrángot leszámítva mindent megkóstoltunk. A halászlét frissen főzik, rendelésre, külön bográcsban, 25 perc várakozást mondanak, amiből lesz háromnegyed óra, de megéri kivárni. A halászlé erősen paprikás, bajai stílusú, a hal így értelemszerűen túlfő, de az összélmény jó. Különösen a kifogástalan ízű és állagú, házi jellegű gyufatésztával. 
A halak a maguk műfaján belül kiválóak, a pontyot panírozzák, az afrikai harcsát és az apróhalat lisztbe forgatva, bő zsiradékban sütik ki. Mirelit sült krumplit adnak mellé. Kértünk egy sopszka salátát is, megelégedésünkre szolgált.
Kiszolgálás kedves, a pincér nem tud magyarul, de próbálkozik egy-két szó erejéig. Nem bántuk volna, ha a várakozási időt jobban saccolja meg. Az itallap egyszerű, néhány jól ismert helyi töményt, tömegbort és nagyipari sört kínálnak.
Mi nagyon jól éreztük magunkat, leginkább azoknak ajánljuk a helyet, akik szeretik a friss édes vízi halakat hagyományosan elkészítve.


Dorozsmai Endre

A szöveg a Demokrata számára készült.

Gléda vendéglő (Budapest, Mikoviny utca 2.)


Kerekes Sándor nevét a magyar vendéglátás gasztroforradalomnak is nevezett minőségelvű megújulását figyelemmel követők a kétezres évek első évtizedében jegyezhették meg. Ő váltotta Takács Lajost a Gold bisztró élén, majd az Almáriumban dolgozott. Nevéhez kötődik az Őshonos Delikát nevű ínyencbolt, mely, mint neve is sejteti, Magyarországon őshonos állatok húsából készült termékeket forgalmazott a XIII. kerületben, majd ez az üzlet is a séf új éttermének helyszínén, a Glédában nyitott újra.
A beltér jól kitalált, megnyerő, elegáns, de feszengésmentes.


A kiszolgálás kifogástalan, kedves, kommunikatív, az árak középmagasak, értékarányosak.
Az étlap jól étgondolt, minden fogás kóstolásra csábít. A konyha elsősorban a magyar ízharmóniákra épít, de kitekint a nemzetközi gasztronómiára is. Kínálnak egyik oldalról kovászos uboka krémlevest, szürkemarha gulyást, szürkeharcsapaprikást, mangalicatarját friss lecsóval, másik oldalról „Boulanger” csirkemellet vagy szarvasgerincet cumberland szósszal.
Mi indításnak mentás zöldborsókrémlevest kértünk, amit mangalicasonkába tekert kecskesajtbetéttel szolgáltak fel, 


valamint nyári szarvasgombás kacsamájterrine-t. 
Főételünk bőrön sült fogasfilé volt, amit parajos tagliatelle ágyon kínáltak. 
Desszertképpen friss gyümölcsökkel ékített citromos posset-t kértünk. 
Ételeink kiválóak voltak, mind tálalásra, mind ízre, mind állagra, legkiemelkedőbbnek a terrine-t éreztük, mely látványra is művészi alkotással ért fel.
Az itallap az étterem alapkoncepcióház illően minőségelvű. A borlap messze átlag feletti, tartanak mintegy húszféle pezsgőt és habzóbort, zömük tucatmárkáktól eltérő igényes champagne, a „csendes” borok száma közel százra rúg, néhány szép francia tételt leszámítva magyar borokat kínálnak, Kárpát medencei kitekintéssel, az anyaországi élvonal mellett felfedezhetünk erdélyi, felvidéki és délvidéki magyar borokat is. Emellett vannak kiváló kézműves söreik és prémium pálinkáik is.
Kiváló hely a Gléda, ajánljuk minden ínyencnek, aki díjazza a klasszikus magyar ízek magas szintű, vibrálóan izgalmas interpretálását.

Dorozsmai Endre


A szöveg a Demokrata számára készült.