2013. augusztus 22., csütörtök

Street food-turné Budapesten, műfajok szerint 1. rész: Hamburger



Már több ízben szóltam e hasábokon az egyre divatosabb, egyre nagyobb teret hódító  „street foodról”, az utcai étkekről, melyek sajnos beleilleszkednek korunk egyik legnegatívabb jelenségének, az állandó rohanásnak a kontextusába. S bármenyire igaz, hogy jobban kellene figyelünk magunkra, egymásra, életmódunkra, környezetünkre, lassítanunk kellene,  a „street food” jelenségnek vannak pozitív vonatkozásai is.
Kezdjem talán a legmeglepőbbel: ha tudjuk hová menjünk, jól választjuk ki célpontunkat, nagyobb esélyünk van friss és egészséges ételhez jutni, mint egy átlagos, fősodratú vendéglőben. Az utcai étkezdék tekintélyes része friss alapanyagokból dolgozik, és az elkészített étel mennyiségét a várható forgalomhoz szabja, így megkímélhetjük magunkat a fagyasztókban „érlelt” savanyú húsoktól, avas halaktól és másodfelhasználású fasírtoktól, hortobágyi palacsintáktól. Másik előny, hogy az utcai étkezés mindenkihez szól, így az árak bárki számára elérhetőek. Végül, ami a hátrány, az az előny is: az ember gyorsan jut hozzá az ételhez, és így időt tud spórolni. Kispénzű turista-szemmel vagy diákzsebbel nézve párszáz forintért még akár kulináris különlegességeket is kaphat az ember például a levesbárokban, legyen szó akár a nemes egyszerűséggel „Levesre” keresztelt, a Kálvin tér tőszomszédságában, a Vámház körúton működő egységről, a kárpátaljai fiatalok által, szintén a belvárosban, az Október 6. utcában működtetett Soup Culture-ről, vagy akár a Street-Toplista élén tanyázó, Kazinczy utcai Bors gasztrobárról, hogy csak azokat említsem, melyeket volt alkalmam kipróbálni.
Merthogy legutóbbi fővárosi kiruccanásaimat többek között arra használtam fel, hogy e rovatban bemutatott Dining Guide kiadványt Street Food-útikalauznak használva minél több „utcai étkezdét” ”leteszteljek”. Beszámolóimat hadd osszam műfajokra.
Ami jelen értekezés tárgyát, a hamburgert illeti, sokan automatikusan azonosítják azt az igénytelen junk fooddal, a Mc Donald’s világával, mely inkább a vegyipar terméke, mint a konyhaművészeté. Holott hamburgert lehet úgy is elkészíteni, hogy az kiállja a legmagasabb elvárások próbáját is. Az említett kiadványban külön fejezet hallgat a „Street food hazai TOP éttermekben” címre, melynek keretében megismerhetjük, elméletben legalábbis a Bock Bisztró Big Bock Beef Burgerét, a Nu bisztró tarja burgerét, továbbá a Gresham palota luxuséttermének és a debreceni Ikonnak a hamburgereit, ami mellett a cikk ajánlja még a Baldaszti, a Knrdy és az ÉS bisztró hamburgerét is. Jelzésértékű, hogy a magyar gasztronómiai forradalom vezéralakja, Molnár B. Tamás is nekifogott, hogy az egyik legjobb magyar séffel, Lithauszki Zsolttal közösen kikísérletezze a „tökéletes hamburgert”, amiről film is készült.
A kiadvány hamburgeres Top Tízéből három helyet sikerült meglátogatni, a Kandalló pubot, a Black Cab Burgert és a Spílert. A Kertész utcai 33. alatti Kandallóban pár hónapja voltunk, ahol többek között hamburgert is rendeltünk, nem tudva még akkor, hogy a pár hónap múlva megjelenő kiadvány e fogást a maga műfajában az ötödik helyre tartja majd méltónak. Különösebb előzetes reklám nélkül is értékeltem a minőségi, az amerikai cukrozott, habosított zsemlékkel köszönőviszonyban nem levő tisztességes házi jellegű bucit és a minőségi belevalókat a húspogácsától a zöldségekig. A Kandalló egyébként nem tipikus street food hely, sőt, épp ellenkezőleg, hangulatos, ügyesen berendezett, igényes pub-foodot, továbbá kézműves borokat és söröket kínáló leülős egység.
Második élményemet már kifejezetten a Dining Guide kiadvány ihlette. Nem messze a tavalyi kalauz által ajánlott kultikus sörözőtől, a Beer-Bier-től, a Mester utca 46. alatt található a modern berendezésű és látványvilágú, a sorok írójának ízlésvilágától távolabb eső Black Cab Burger, mely az említett toplistán a nyolcadik helyen található. Van néhány asztal bent is, kint is, a járdán, a székek nem magasítottak, amit értékeltünk. 
A vendég szeme láttára frissen formázzák és sütik a húspogácsát, a buci „klasszikus” s csak remélni lehet, hogy nincs telenyomva mindenféle vegyszerrel, mint a LIDL-ben kapható késztermék, a majonéz sem tűnt átlag felettinek, házinak meg főleg nem. Összességében élvezhető volt a produkció, de nem leszünk itt törzsvendégek. 
Tizedik helyen végzett a Dining Guide listáján a Zsidai Roy által működtetett (további egységei: Café Pierrot, Magyar 21, És bisztró, Pest-Buda, Baltazár) és Lithauszki Zsolt séf által felügyelt Gozsdu udvarbeli (Király utca 13.) Spíler, 
melyet még februárban látogattunk meg negyedmagammal s teszteltünk le alaposan, rendeltünk ráknyársat, hamburgert és sült kolbászt steak krumplival körítve, valamint kenyérlángost a különféle kézműves sörökön kívül. 


A Spíler felettébb népszerű a fiatalok körében, a zene ennek megfelelő, a hangulat amerikaias, de stílusos és élvezhető, a tömeg esténként hatalmas, asztalhoz is csak szerencsével jutottunk, az árak a színvonalhoz képest barátságosak, az ételek pedig realisták. Nyilván nem lehet összehasonlítani a tömegek gyors kiszolgálására szakosodott Spílert a Zsidai-portfólió elit éttermeivel, mondjuk a Pierrot-val. Más szóval nem csalódtunk, azt kaptuk, amit vártunk, bevett street-food ételeket korrekt szinten elkészítve. Katarzis nem volt, elégedettség igen. A Kandallóhoz hasonlóan a Spíler sem street foodos hely, hanem egy tágas, hatalmas befogadóképességű pub. 
Hadd illesszünk ide egy saját ambícióból a külső csalogató dizájn hatására meglátogatott egységet, melybe csak úgy beleütköztünk. Ez a Hercegprímás utca 4. alatti Jack’s Burgert, mely teljesítménye alapján beleférne a Top Tízbe. Ha képesek vagyunk eltekinteni attól, hogy az amerikai popkultúra zenében, mentalitásban, film-„művészetben” és gasztronómiában egyaránt messze nagyobb súllyal van jelen a Kárpát medencében, mint kellene, akkor a Jack’s Burger egy kifejezetten tetszetős, élvezhető hely: nyers tégla falak, pácolt fából készült bátorok (sajnos magasított székek vannak bent is és a teraszon is), látványkonyha, frissen készült, az átlagnál lényegesen magasabb szinten megvalósított street food ételek (hamburger, fish and chips, sült kolbász, stb.), és végre: élvezhető zene, mely stílusosan country- és néger blues klasszikusokból áll össze, de a brit blues boom s a legendás Cream zenekar is belefér a repertoárba. A sült kolbász ízletes volt és házi jellegű, adnak „csórékolbászt” is, ahogy Székelyföldön nevezik a miccset, de ez csak formára hasonlít egy kicsit az ikonikus bukaresti eredetű street foodhoz, „vakon tesztelve” kolbásznak saccolná az ember, annak is nevezik. A sült krumpli mirelitnek tűnik, de jobbacskának, megfelelően is sütötték meg s a hamburger is rendben találtatott minden szempontból. 

Végül említésre érdemes az Akácfa utca 24 alatti Pig 37 Blitz-Grill, mely a legkellemesebb élményem volt a hamburger műfajban. Ide az egyik legjobb magyar pékség, a Marmorstein szállítja a bucit, a hús itt is rendeléskor sütik a vendég szeme láttára, a parányi helységben az egyik tulajdonos tüsténkedett, név szerint György Gábor, akinek egységét a „Street arcok” rovatból ismertük, a hamburger Top Tízbe (szerintünk méltatlanul) nem került bele. 
Zárszóként annyit: ha hétvégén vágunk neki a „street food”-turnénak, akkor vagy válasszunk olyan környéket, ahol egyik hely veri le a másikat, mint amilyen a Gozsdu udvar vagy a Kazinczy utca, ebben az esetben nem is kell előzetes útiterv, a logo, a külső dizájn irányíthatja lépteinket, s ha az egyik hely nem nyerte el a tetszésünk, a következő pár lépésnyire van, vagy nézzünk alaposan utána az interneten vagy az említett kalauzban, a nyitva tartásnak, hogy ne érjen frusztráció – a Dining Guide-kiadványban szereplő helyek tekintélyes része vasárnap zárva tart.
 
Dorozsmai Endre

A szöveg az Erdélyi Napló számára készült.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése