2016. február 28., vasárnap

Kissbende (Budapest, Zoltán utca 9.)



A Kissbende olyan kivételes, egyedi hely, hogy arról értékteremtésben, értékőrzésben és értékfelmutatásban gondolkodó konzervatív ember csak a teljes elragadtatottság hangján tud szólni. Üzemeltetői, két elkötelezett ifjú hölgy, Kiss Éva és Bende Zsófi mielőtt nekiállt volna a legjobb minőségű magyar kézműves sonkákra, sajtokra és borokra alapozó hely megteremtésének, előbb arra szánt másfél évet, hogy felkutassa a megbízható minőséget produkáló termelőket szerte az országban. S ez meg is látszik. Itt minden a kellemről, a bájról, az otthonosságérzetről és nem utolsósorban a magyar csúcsminőségről szól.
Ottjártunkkor egy-egy deci remek bort ittunk, s hosszan elbeszélgettünk az egyik tulajdonossal, aki kedveskedésképpen hozott egy kis sonkát, sajtot és kenyeret. 
A kóstolt sonkát Fekete Zsóka készítette Hajdúböszörményben, a sajt tekeresvölgyi volt, 14 hónapos érlelésű, a legjobb parmezánokkal vetekedő. A kenyeret is maguk sütik, a borokat értő kézzel válogatták össze, olyan nevek olvashatók a borlapon, mint a délvidéki Maurer Oszkáré, a Hegyi - Kaló pincészeté (a legendás Kaló Imre lányáról és vejéről van szó) vagy a felvidéki Mátyás Andrásé és elnézést a többi kitűnő borásztól, akiket nem említettem név szerint.  



Hadd idézzünk a két üzlettársnak (bár talán az alkotótárs kifejezés alkalmasabb ezesetben) a hely hivatalos honlapján mívesen megfogalmazott ars poetica-jából: „a hazai sajt, a hazai mangalica, a hazai bor. Metszéspont. Kapcsolat. Ételek, emberek, idő és tér között. Itthon, Budapesten. Hogy itt érezzük otthon magunkat… és letisztult, nemzetközi környezetben megadhassuk az otthon levés érzetét. Az origó, a bensőségesség, a megnyugvás, a melegség, az ismerősség, a közelség érzetét.”
Mindehhez csak annyit tehetünk hozzá: ha ez volt a cél, sikerült azt elérni.

Dorozsmai Endre

A szöveg a Demokrata számára készült.

2016. február 23., kedd

Pali bácsi finomságai (Budapest, Klauzál téri vásárcsarnok)



A Hold utcai vásárcsarnok fergeteges sikere után mintha mocorogni látszana valami más csarnokokban is. A minap a Klauzál téribe néztem be, ahol egymás mellett működik két minőségi hentesárura szakosodott cég. Az egyik a „Pali bácsi finomságai”, melyek sokak számára a MOM központ melletti bio-piacról ismerősek, valamint a Mangalicamennyország, ahol Palotai Csaba, a legjobb magyar séfek egyike dolgozik. Mindkét helyre betértem egy füst alatt, vegyük szemügyre először Pali bácsi kifőzdéjét.
Mielőtt odaérkeztem volna, egy vendég ügyesen kiönthette az ételét, minden esetre a kiszolgálásra szakosodott úr szépen komótosan, többször is a pult mögé ballagva elpucolta a vendégtérben kiömlött paprikás krumplit s csak utána fordult hozzám. Közel voltam ahhoz, hogy sarkon forduljak és távozzak, végül mégis maradtam, amit egyébként nem bántam meg.

Csábított a sült kolbász és sült hurka (előbbinek 500, utóbbinak 400 forint tíz dekája), a napi ajánlatban szereplő zúzapörkölt, végül a virsli mellett döntöttem, ez ugyanis ritka vendég a házunknál: otthon virslit nem tudunk készíteni, az ipariban nem bízunk. Pali bácsi mítosza levett a lábamról, készséggel elhittem, hogy ez valódi, adalékmentes virsli. Az minden esetre a szubjektív bizalmon túl szinte biztosra vehető, hogy nem teszik bele mindazon vegyi anyagokat, melyeket például a nagyáruházi változatok csomagolásán hosszan sorolnak. A virsli finom volt, akárcsak a hozzá adott ecetes csípős paprika és a mustár. A kenyér házi jellegű volt és friss. Kértem még füstölt mangalicamájast csomagolva, ez is ízletes volt, igen hamar elfogyott.
A kezdeti bosszankodás dacára ajánlom ezt a helyet másoknak is.
Jómagam is minden bizonnyal nézek még kipróbálni a hagyományos magyar disznótoros triót: a sült véreshurkát, májashurkát és kolbászt.

Dorozsmai Endre

2016. február 14., vasárnap

Vince Budapest Wine Show - hetedszer



Idén hetedik alkalommal kerül megrendezésre 2016. március 3. és 5. között a Vince Budapest Wine Show nevű rendezvény, mely méltán hívja magát Közép-Európa boriránytűjének. Pazar környezetben, a Corinthia Grand Hotelben kóstolhatnak a borrajongók ezernél is több szelektált bort (csak olyan nedű kerülhet a közönség elé, mely átment az előkóstolás szűrőjén) s hallgathatja a nemzetközi borszakértői szakmai legjobbjainak előadásait.
Egy boros rendezvénynek komoly rangot ad, ha mögé áll egy Master of Wine. Tudni kell ehhez, hogy az MW rövidítéssel jelölt diplomás borszakértőket a boros rendezvényeket népszerűsítő sajtó képviselői előszeretettel nevezik „a borvilág Jedi lovagjainak”, hogy olyan hasonlattal éljenek, mely mai világunkban majd’ mindenkinek mond valamit. Tény és való, hogy e titulust elérni igen nehéz, egyszerre kell hozzá tehetség, szorgalom, kitartás és szerencse. Ma az egész világon kevesebb, mint 350 MW tevékenykedik, számuk 2015 májusában 322 volt.
A Vincén az idén több mint fél tucat MW tart előadást, a magyar borszakma berkeiből is a legjobbak közül sikerült megnyerni több előadót, akárcsak a korábbi években.
Az első napon, melyet a szakmának szánnak, Nock Adams MW valamint Adam Pawlikowski MS (az MS Master of Sommelier-t jelent, hasonló rangot képvisel, csak a titulus kevésbé mediatizált) a világ legjobb éttermei borlapjainak összeállításáról tart előadást, Caroline Gilby MW és Rod Smith MW a Winestar – tehetségkutatót jegyzi. Márkus György és Tom Stevenson a pezsgő-világbajnokság meglepetéseiről ad elő, Olivier Pillet a kén csökkenthetőségéről, továbbá lesz egy gasztro-kurzus is az étel-bor párosításokról, sztárséfek részvételével.
Igazi ínyenc témával indít a második nap. Tokaj, a legjelentősebb magyar borvidék, az édes borok tekintetében világelső, a dűlőszelektált száraz borok terén is nem kevés csúcsminőségű tételt produkált. Ezek után a „borvidék harmadik dimenziójáról”, a tokaji pezsgőkről lesz szó, amit Káli Ildikó magyar sommelier-bajnok és Natasha Hughes MW tart. (A pezsgő mindig is fontos része volt a Vince előadásainak, a magyar pezsgőszakértők koronázatlan királya Márkus György több ízben is tartott előadást, s mint már jeleztem, idén sem lesz ez másként.) A spanyol pezsgőkről, a „cavak”-ról Sarah Jane Evans MW fog beszélni.
A világ egyik legizgalmasabb borvidékéről, a Syrah-ról és Viogner-ről (illetve ezek sajátos házasításáról) elhíresült, de annál sokkal többet nyújtó borvidékéről, a Rhone völgyéről Anne Mc Hale MW fog beszélni. A tokaji borokat nemzetközi összehasonlításban fogják elemezni a meghívott Master of Wine-ok az utolsó, szombati napon. Rod Smith MW és más jeles borszakértők segítségével ismerkedhetnek meg az érdeklődők a Cabernet Franc fajtával, mely sokak szerint otthonra talált a magyar mediteráneumban, Villányban. De szó lesz a mesterkurzusokon belül az egyik legizgalmasabb és legsikeresebb „szupertoszkánról”, az Ornellaiaról, melynek négy évjáratát is kóstolhatják majd a részvevők, a Calvadosról, erről a normandiai almaborpárlatról, a szekszárdi borvidék önmagára találásáról és más érdekes témákról.
A kiállító borászatok között ott találjuk a legjobb magyar pincészeteket, akik közös standdal is jelen lesznek a Pannon Bormíves Céh képviseletében (ezzel nem mondtuk azt, hogy minden kiemelkedő pincészet tagja lenne a Céhnek, de azt viszont igen, hogy a Céhnek csak élvonalbeli borász lehet a tagja) és feltörekvő izgalmas kis pincészetek (Homola, Káli kövek, Pálffy pince, Szatmári pince, Sabar, Schieber stb. stb.).
De nemcsak Belső-Magyarországi kiállítók lesznek, kóstolhatunk borokat az Őrvidékről valamint a tágan értelmezett Erdélyből is (ott lesz ismét Balla Géza, valamint a temesrékasi nagypincészet, mely az utóbbi időben erőteljesen nyitott a magyarországi vendéglátás irányában, kihasználva, hogy az itthon „Castelul Huniade” néven forgalmazott boraik „Hunyadi” néven igen jól csengenek a magyarországi fülekben és lelkekben), továbbá a nagyvilágból Franciaországtól Olaszországon, Szlovénián át Törökországig. A kiállítók között találunk több élvonalbeli pálinkafőzdét a Márton és lányait, az Agárdi pálinkafőzdét valamint a békéscsabai Árpád pálinkaházat.
Megszámlálhatatlan és három nap alatt végigkóstolhatatlan bor és más nemes nedű kerül kiállításra, ami nem jelenti azt, hogy ne lehetne megpróbálni minden tételt megkóstolni.
Aki minden idejét a rendezvényre szánja ki sem kell menjen az épületből, a kiállítók között többen is kínálnak harapnivalót. Meg lehet majd ízlelni kiemelkedő hidegkonyhai készítményeket, búzakolbászokat, az egyik csúcshamburgerező, a Zing produkcióit, az egyik legjobb magyar cukrászda, a világszínvonalú Gerbeaud süteményeit s még sorolhatnám.
Akit érdekelnek a részletek, legyen szó a több mint másfélszáz kiállítóról, a jegyárakról, az előadások időpontjáról, az érdemes felkeresse a rendezvény honlapját, a www.vincebudapest.hu címen, mely könnyen kezelhető és úgyszólván minden releváns információt tartalmaz.
Annyi biztos, hogy miként a rock-rajongók messze földről elzarándokoltak Woodstockba, vagy ma a Szigetre, a kézműves sörök hívei felkerekednek Európa-szerte, hogy részt vegyenek a kézműves sörök bécsi seregszemléjén, úgy a Vince Wine Show is olyan esemény, melyet borrajongóként célba véve Közép-Európa bármely szegletéből érdemes felkerekedni és egy hétvégét a magyar fővárosban tölteni.

Dorozsmai Endre